רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב האוניברסיטה העברית בירושלים אוניברסיטת בן גוריון בנגב

תקצירי הכנס

מורשת תרבות וחברה

חפצים ומגע: הנגשת התרבות החומרית לקהילה

אירית נרקיס
The Manchester Museum


בשנים האחרונות התגבשה הסכמה במוזאונים ברחבי העולם באשר לחשיבות המעורבות של הקהילה בהפעלתם של מוזיאונים והבאתה אל תוכם. קהילה המעורה במוזאון או באתר מקומי חשה בעלות משותפת והעצמה שיובילו לא רק לחיזוק הקהילה אלא גם לחיזוק מעמדו של המוזאון, הן כמוסד תרבות והן ככלי חברתי. לפיכך, על המוזאון - המוסד ואוספיו - להיות נגיש לקהל משתמשיו. נשאלת השאלה מה היא "נגישות"? האם הכוונה היא לנגישות פיזית? האם עלינו לכלול נגישות אינטלקטואלית וכלכלית? ומה המחסומים לנגישויות אלו?

חשיבותם של חפצים להתפתחות אינטלקטואלית ופיסית של ילדים מבוססת היטב בספרות החינוך והפסיכולוגיה. המחקר חוזר ומציין את תפקידם של חפצים לעורר זיכרונות ובאמצעותם ליצור קשר רגשי בלתי אמצעי בין האדם והחפץ. בהקשר המוזאלי, אינטראקציה ישירה עם חפצים יכולה לתרום הרבה יותר מאשר צפייה פסיבית מבעד לוויטרינה. הידיעה, למשל, שבידך מונח חפץ בן אלפי שנים או תחושת מרקמו של מאובן יכולים לעורר תגובה רגשית ולפתח דמיון ויצירתיות. התובנות והידע הנרכשים על ידי חוויה כמו זו יהיו עמוקים יותר ויישארו איתנו לאורך זמן.

המגע בחפצים הוא חלק בלתי נפרד מהעבודה במוזאון; הוא מאפשר לנו לחקור חפצים ולהבינם. אנו, אנשי המקצוע, נוטים לקבל את הזכות להכרות מקרוב עם חפצים כמובנת מאליה, ורבים מאיתנו לא מודעים עד כמה הכרות זו מעשירה את עבודתנו ואת חיינו. מדוע לא תהנה קהילת המבקרים במוזיאון מאותה אפשרות של הכרות מקרוב עם חפצים מיוחדים ואבוקטיביים (evocative) אם אנו אפוטרופוסים של אוספים עבור הקהילה, הרי שיש לקהילה זכויות של נגישות לחפצים אלה. כמו כן, ההרצאה תדון בשאלה כיצד יוצרים אפשרויות חשיפה לעושר התרבות החומרית מבלי להזיק לאוספים שאנו אמונים על שימורם. 

<< חזרה לאינדקס תקצירי הכנסPowered By teti-tu