רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב האוניברסיטה העברית בירושלים אוניברסיטת בן גוריון בנגב

תקצירי הכנס

מורשת התרבות והרקמה העירונית

מלבן לאפור: אבולוציה עירונית – המקרה של תל-אביב

ירמי הופמן 
עיריית תל-אביב – יפו, ראש המחלקה לשימור 


הייתה זו מלחמת העולם השנייה שקטעה את האופוריה של המודרניזם המוקדם. האדריכלות הלבנה, האוטופית, הנאיבית נעלמה בין לילה והתחלפה בתוצריה של מכונה משומנת לניהול מערכי הרג. אם מותה של תנועה מסמן את רגע לידתה של זו הבאה אחריה, באנליזה למסורת הטיבטית שבה רגע מותו של המנהיג הוא רגע לידתו של הבא אחריו, הרי שמודרניזם המאוחר דגל בכל מה שיכול להיות הפוך מהאדריכלות הלבנה.

התנועה החדשה הפכה מהירה, פרגמאטית, פונקציונאלית, דוגלת בחומר ולא בצורה, בתפקוד ולא בחוויה בהתפתחות ובשינוי במקום קומפוזיציות סגורות. הייתה זו שפה חדשה שביטאה רוח אדם חדשה, שכמו קודמתה הלבנה, עברה בישראל הצעירה אדפטציה מקומית, הן ברוח והן בסממניה האדריכליים.
האבולוציה התרבותית הארכיטקטונית לא פסחה על תל-אביב. מבני העיר הלבנה עברו שינויים, שכונות חדשות נולדו, מבנים עירוניים חדשים נבנו והעיר התפשטה בקצב מהיר לגבולותיה הנוכחיים.
ההרצאה תסקור את תהליכי האבולוציה של מרכז העיר תל-אביב לאחר הקמת המדינה והשפעתם של תהליכים אלה על שימור העיר הלבנה ועל פיתוח גישות חדשות לשימור, בעיר המשתנה ללא הפסקה.


חזרה לאינדקס תקצירי הכנס >>Powered By teti-tu