רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב האוניברסיטה העברית בירושלים אוניברסיטת בן גוריון בנגב

תקצירי הכנס

מורשת תרבות וחברה

צרכי הקהילה לעומת מדיניות ממשלתית, ירושלים הקדומה ('עיר דוד') כמקרה מבחן

יונתן מזרחי
ארגון עמק שווה 


ההרצאה עוסקת במקומה של הארכיאולוגיה בלב אחת הערים המורכבות ביותר בעולם, ירושלים, ובעיקר בתל של ירושלים הקדומה, היא עיר דוד, המצויה כיום בכפר סילואן שבמזרח העיר. במוקד יעמדו יחסי הגומלין בין המחקר הארכיאולוגי בירושלים הקדומה לבין סביבתו: מקומה של הארכיאולוגיה בסיפור ההיסטורי המונחל לציבור ובכוחו להשפיע על דעת הקהל; ההשפעה של הארכיאולוגיה על החברה והקהילה החיה לצד אתר ארכיאולוגי-תיירותי; והשימוש הפוליטי בארכיאולוגיה הנעשה על ידי הרשויות הישראליות השונות וגופים פרטיים, כדי להתנחל ולהצדיק התנחלות באזור השרוי בסכסוך.

ירושלים הקדומה היא אתר ארכיאולוגי ייחודי בעל חשיבות עולמית משלושה טעמים: היא מזוהה עם ראשיתה של העיר ירושלים ועם ירושלים של ממלכת יהודה; היא שוכנת בשטחו של כפר פלסטיני; והיא סמוכה להר הבית, אחד המקומות הרגישים ביותר במזרח התיכון מבחינה דתית ופוליטית. בשל שלושת הטעמים הללו כל מחקר המתבצע במקום הוא אתגר, הן מבחינה ארכיאולוגית והן מבחינת ההשלכות החברתיות והפוליטיות שלו.

בהרצאה אעסוק בשאלות: למי שייך העבר? האם העתיקות והשרידים הארכיאולוגים הם נחלת החברה כולה? האם הם נחלת קבוצה מסוימת המזהה את האתר עם המורשת שלה? או אולי האתר הוא נחלת התושבים הפלסטינים החיים במחיצתו? כמו כן, אציע אלטרנטיבה למקומה של הארכיאולוגיה בירושלים הקדומה. אלטרנטיבה שתתמודד עם הסיפור המוצע כיום לציבור ועם הבעיות החברתיות והפוליטיות שאיתם יש להתמודד.


<< חזרה לאינדקס תקצירי הכנסPowered By teti-tu