רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב האוניברסיטה העברית בירושלים אוניברסיטת בן גוריון בנגב

תקצירי הכנס

רוח העיר ושימור אורבני
אבנר דה-שליט
האוניברסיטה העברית, הפקולטה למדעי החברה

אמנת שימור המורשת העולמית מתייחסת למורשת, שהיא בעלת ערך גלובלי. בכך היא מתיחסת לתחושות ותובנות אוניברסאליות, המשותפות לכל בני האדם. מענין אבל, שלבני אדם יש מורשות פרטיקולאריות. הם מצפים, שהעולם יכיר בערכן של מורשות אלה לא רק לכל בני האדם, אלא גם, ובעיקר, לאותם אנשים שהמורשת היא "שלהם".
עד לפני כעשור היינו רגילים למצב שבו המורשת הפרטיקולארית מאופיינת כמורשת לאומית, וכחלק ממדינה כלשהיא. אבל בגלל תהליכי גלובליזציה, גלי הגירה, איחוד אירופה, והסכמים כלכלים בינלאומיים, הזהות הלאומית והייחוד של כל מדינה ומדינה מיטשטשים. לעומת זאת הצורך בהזדהות עם מורשת פרטיקולארית נותר. ולכן ערים צומחות כמי שמגדירות מורשת מקומית ייחודית.
ההרצאה תציג מחקר בתשע ערים בעולם. הטענה היא שבערים אלה, כמו בערים רבות אחרות, צומחת מורשת ערכית, שמתבטאת בהלך הרוח של תושבי העיר, ולכן גם במדיניות השימור של הערים הללו. בכך מתורגמת המורשת המקומית לערכים אסתטיים. ארבעים שנה לאחר ההצהרה על הצורך בשימור מורשת, תפקיד השימור האורבני נהיה עוד יותר חשוב להצלחת התהליך.

<< חזרה לעמוד תקצירי הכנס


Powered By teti-tu