רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב האוניברסיטה העברית בירושלים אוניברסיטת בן גוריון בנגב

תקצירי הכנס

מפגשים בין מורשת טבע ומורשת תרבות

וואדי עין כרם, נוף תרבות במסלול הזמן

רון חביליו
וועד תושבי עין כרם


צילום משנת 1898 מראה את וואדי עין כרם מרכס קריית היובל ועד לבית השלחין בוואדי המעיין. המצלמה קלטה נוף תרבות חקלאית בנקודת זמן מרתקת, "דקה" לפני כניסת העולם המודרני לפעולה. תצלום זה מייצג שילוב בין מורשת טבע למורשת תרבות; שילוב שמכונה בפי כל מורשת תרבות.

מורשת טבע - טופוגרפיה דרמטית, שפע של מים, טבע רב עוצמה ונוף מרהיב המשתנה בהתאם לנקודת התצפית ולעונות השנה. ואכן, וואדי עין כרם קצר יחסית ותלול מאד. הוא מתהווה במורדות קריית מנחם וקריית היובל (800 מ' גובה), עובר בתוך הישוב עין כרם, אוסף את מי המעיין ומסתיים בעמק שורק (כ- 500 מ' גובה). ירידת גובה של 300 מ' בתוואי של כ- 2.5 ק"מ.

מורשת תרבות – נוף שעוצב ביד אדם במשך 3,000 שנה לפחות.

בהרצאה זו אתמקד בארבעה אזורים המייצגים את נופי עין כרם:
1. מעלה וואדי עין כרם – קטע זה מתאפיין בתרבות הגפן ובשומרות, מבנה המגורים העונתי בכרמים, ובחקלאות בעל שהתקיימה במקום מימי בית הכרם המקראית ועד לימיו האחרונים של הכפר הערבי. לאחרונה נחשפה באזור זה מערכת שלמה של גידול גפנים וייצור יין מימי בית ראשון.

2. הקטע המרכזי של וואדי עין כרם (בין כרמית למרכז הכפר) – מייצג דוגמה לעיצוב נוף בר-קיימא. המדרונות התלולים וכמויות הגשם הגדולות באזור הזרימו לוואדי מים רבים. הצילום מ- 1898 מציג את שימור הקרקע ואת ניצול המים.

3. לב המערכת החקלאית – המעיין ובית השלחין בוואדי המעיין. כאן מצויה מערכת מים בשלמותה. המאבק להצלת וואדי עין כרם פועל לשיקום הבוסתן הקדום באמצעות פרויקט קהילתי- התנדבותי המתקיים מזה 8 שנים ונועד למנוע את הנזקים הכבדים הנגרמים מפרויקט הבנייה והפיתוח של החברה הממשלתית לתיירות. שילובם של הממצאים הארכיאולוגיים שנחשפו ונקברו מחדש בגן ארכיאולוגי יאפשר את שיקום מערכת בית השלחין בשלמותה.

4. המדרונות התלולים של וואדי המעיין. בניסיון למקם את הנוף בציר הזמן אדון בהרצאה זו בשאלת גילן של הטרסות ואציג בקצרה את התפתחותו של הכפר שראשיתו על הגבעה שליד המעיין. תא שטח זה הוא נוף זיכרון לשלוש התרבויות שעיצבו אותו לאורך ההיסטוריה.

הרס מורשת טבע ותרבות בעידן המודרני והביטוי לכך בוואדי עין כרם - המקרה של וואדי עין כרם מציב שאלות בשימור נוף מול תנופת הפיתוח והבינוי של העיר ירושלים. בהרצאה אסקור את התוכניות המאיימות על וואדי עין כרם, ואת דרכי המאבק בהן עד כה.ואבחן את הדמיות המתכננים, המציגות את הצפוי לוואדי באם יתממשו התוכניות . 

<< חזרה לאינדקס תקצירי הכנסPowered By teti-tu